מאמרים

מאמר 43: חושך ואור, היכרות וכלים מעשיים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: נובמבר 2023
הנושא של חושך ואור הוא חלק מידע רוחני חשוב ויש לו מעורבות ונגיעה בכל היבט של חיינו, בעיקר במצבים קשים ומלחיצים. שימוש בכלים המובאים להלן יכול לשחרר את חיינו מקיפאון, אימה, סיוטים וכאב.

מאמר 41: ניהול הצרכים הבסיסיים שלנו

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוקטובר 2021
על פי רוב התרבות שלנו אינה מכבדת ואף אינה מכירה בצרכים הבסיסיים שלנו ובכך היא מאיימת על בריאותנו הפיזית והנפשית. מה הם הצרכים הבסיסיים, במה חשיבותם וכיצד לנהל אותם כך שיוכלו לתמוך בנו? תשובות לשאלות הללו יש במאמר "ניהול הצרכים הבסיסיים שלנו," שבו אני מחברת בין הצרכים הבסיסיים ובין זוגיות, תקשורת, שמירה על מערך האנרגיה שלנו ועוד.

מאמר 40: אתגר הגברים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ספטמבר 2020
גברים רבים, כדי להיחשב גברים, נדרשים על ידי החברים והגברים שסביבם לעולל לנשים מעשים שיגרמו להן להרגיש רע והם חייבים להתעלם ממה שהן מרגישות. הגברים מחונכים על ידי הסביבה הגברית לנתק את הלב שלהם מעצמם כשהם ליד נשים ולעשות בהן ככל העולה על רוחם תוך כדי התעלמות ממה שזה גורם להן. הגברים האלה לא יודעים ולא מבינים שגבר לא אמור להיות מושפע מזה וזה לא אמור לעניין אותו. נשים נחשבות בכייניות ורגשניות ולכן מה שהן מרגישות לא חשוב, לא מעניין, לא רלוונטי! כך נוצר עולם שבו בעצם להיות אישה משמעו להיקלע דרך קבע למצב מביך, משפיל ומסוכן. אין פלא, לכן, שגם האלימות נגד נשים נהפכת למשהו יומיומי וברור מאליו.

מאמר 39: להביא אהבה לחיים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2020
אהבה ממלאת אותנו באנרגיית חיים, היא פותחת את הלב שלנו ומחזקת אותו ואותנו, האהבה מביאה איתה שמחה ויוצרת סביבנו אווירה עוד יותר שמחה. האהבה לא באה במקום רגשות אחרים, אבל היא בדרך כלל כן מרככת רגשות קשים.

מאמר 38: על הקורונה ההתכנסות פנימה ושינוי הרגלים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אפריל 2020
הקורונה שינתה לנו את החיים, החזירה אותנו הביתה, וסגרה אותנו בבתים עם האנשים הכי יקרים לנו ועם עצמנו. הקורונה לקחה מאיתנו את רוב הדברים שמילאו את הזמן שלנו והיא מאפשרת לנו לבחור מחדש מה לעשות עם עצמנו, עם החיים שלנו ועם הזמן שלנו. הקורונה, אם כן, מייצרת לנו מרחב חדש. היא מפגישה אותנו עם עצמנו. היא נותנת לנו זמן לא לעשות – פשוט להיות. כל כך הרבה אנשים מנסים במשך שנים לתרגל נוכחות, להיות בהווה, והנה באה הקורונה ופשוט מאפשרת את זה. מה שמשך אותנו קודם החוצה, כרגע לא קיים.

מאמר 37: אימון מעמקים – לחיות מתוך האמת הפנימית שלנו

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: מרץ 2020
כשאני עובדת בשיטה "אימון מעמקים" האדם שעבורו מתבצע התהליך – "המתאמן" – נמצא בהכרה מלאה והוא שותף מלא בכל מה שקורה. המתאמן ואני ביחד חושפים חלקים של התת-מודע שלו ועוזרים למודע שלו להתחבר אליהם. הנפש, שהיא מקור הרגשות שלנו, גם היא שותפה מלאה וקובעת את קצב התהליך לפי מה שנכון למתאמן באותו הזמן. אופן העבודה הזה מאפשר לנו: לעזור לכל חלק בתת-מודע לשפר את התפקוד שלו, וכן לחזק ולייעל את הקשר בין חלקי התת-מודע לבין עצמם ואת הקשר בין התת-מודע למודע.

מאמר 36: הולדת האינדיבידואליות | באתר של מכון ויצמן

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2020
המאמר פורסם בירחון "שירת המדע" של מכון ויצמן (כדי להגיע אליו צריך לגלול לעמוד 182).
נקודת המוצא של הפסיכוסופיה היא היכולת ליצור פרספקטיבה והתבוננות ישירה בין מרכז התודﬠה (האני) ובין תופﬠות הנפש, כגון רגשות, תחושות וחוויות בזמן התרחשותן. ﬠל בסיס הפרספקטיבה הזאת, התבוננות ישירה בתהליכי הנפש הופכת לאפשרית.

מאמר 35: מבט אישי על ה"אני" בראי האנתרופוסופיה וחוויית ה"אני"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2020
במאמר זה אשתמש במושג ה"אני", על פי האופן שבו אני מבינה את הגותו של שטיינר בנושא זה, ואעסוק גם בהשלכות שקשורות להתרחבות האני בחיינו ובעולם שמחוץ לנו ובאופן שבו אני מזהה את חוויית האני.

מאמר 34: יחסי השפע ואנרגיית החיים או אתגר ניהול השפע

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוקטובר 2019
על מה אנחנו חושבים כשעולה המושג "שפע"? לכל אדם, מן הסתם, יש הגדרה משלו לעניין, על פי מה שהיה מבקש לעצמו. שפע, אם כן, הוא בעיקר סוג של חוויית חיים של אדם מסוים. תחושה שהיא תגובה למה שנמצא בחיים שלנו שמשולב בתפיסת עולם מתאימה.

מאמר 33: זוגיות הרמונית | באתר מאגר השיטות

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2019
השיטה "זוגיות הרמונית" פותחה במלואה על ידי איריס סובינסקי בהתבסס על רעיונות מתוך תורתו של ד"ר קרל גוסטב יונג. בהמשך לד"ר יונג, השיטה מבוססת על העבודה של הפסיכולוגית היונגיאנית ד"ר קלאריס פינקולה אסטס. בנוסף, סובינסקי שאבה השראה מתוך עבודתו של ד"ר רודולף שטיינר.

מאמר 32: הריתמוסים שומרים עלינו

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2018
ריתמוסים הינם תופעות והתנהגויות שחוזרים על עצמם בחיינו. כאשר יש ריתמוסים בעולמנו הם תומכים בנו ומחזקים אותנו, ולכן כדאי להבין את השפעתם עלינו. יש ריתמוסים אשר שלובים בחיינו ללא קשר ישיר אלינו ואנו נהנים מהם מבלי משים; ריתמוסים אחרים אנו בוחרים וכך מייצרים אותם למען עצמנו באופן שמתאים לנו.

מאמר 31: הפחד כמצפן

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אפריל 2018
הפחד הוא אחד הרגשות שרוב האנשים לא אוהבים ובדרך כלל יימנעו מלחוות אותו. הרבה אנשים בעצם פשוט פוחדים מהפחד. הוא מופיע בחיינו שוב ושוב ללא בקשת רשות. הוא לא נעים לנו, הרבה אנשים לא מבינים את משמעותו ולא יודעים איך להיפטר ממנו. פעמים רבות גם נחוש שהפחד בעצם מגביל אותנו או אף מקפיא אותנו וחוסם לנו את הדרך.

מאמר 30: התמודדות עם כעס של אחרים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2018
במאמר זה אני דנה בכעס, ליתר דיוק באספקט מסוים שלו. הכעס הוא רגש אשר בתרבות שלנו נהוג לנסות להעלים, לפייס או להדחיק אותו. במאמר זה אני פוסעת בעקבות ד"ר רודולף שטיינר, יוצר האנתרופוסופיה, אשר ראה בכעס גורם חיובי, שקשור בלמידה ובהתפתחות.

מאמר 27: יחסי אנרגיית החיים ותקשורת

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוקטובר 2016
מאמר שלישי בנושא אנרגיית החיים.
האם יש קשר בין התקשורת שלנו עם האנשים שסביבנו ובין אנרגיית החיים שלנו? כיצד בכלל ניתן לבחון את קיומו או אי-קיומו של קשר כזה? ואם יש קשר כזה, מה אנחנו יכולים לעשות בנושא התקשורת שלנו עם אחרים, כדי להגדיל ולשמור על אנרגיית החיים שלנו?

מאמר 26: היחסים בין כסף ואנרגיית החיים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2016
מאמר שני בנושא אנרגיית החיים.
הקשרים בין אנרגיית החיים שלנו לכסף נרחבים ומורכבים והשפעתם נוגעת לא רק לחלקים החומריים בחיינו, כפי שהדבר נראה על פני השטח, אלא עמוק יותר, להווייתנו המהותית ביותר ולמצבנו הנפשי והרגשי.

מאמר 23: על זוגיות ואנשים רגישים מאוד

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוקטובר 2014
כאדם רגיש מאוד עברתי בחיי הזוגיות אתגרים רבים שאותם הפכתי לידע שממנו צמחה השיטת זוגיות הרמונית, ואמנם גם בין האנשים שאיתם אני עובדת הזוגיות נתפסת לא פעם כאתגר גדול ויש לה גם מתנה מיוחדת.

מאמר 22: יחסי הכוחות גברים ונשים לאורך ההיסטוריה והשפעתם על הזוגיות, חלק ב'

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2014
מצד הנשים, רבות מהן עובדות כיום ומרוויחות כסף. האם הן חופשיות להגשים את עצמן, לקבוע בעצמן את מהלך חייהן, להחליט מה ייעשה בכספן? האם הן חשות שוות זכויות?

מאמר 12: גידול ילדים אינדיבידואלים

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: דצמבר 2012
המאמר הזה נכתב עבור אנשים שמגדלים ילדים. הוא מכיל את אוסף תפיסות העולם ואת המחשבות שלי בנושא. מטרתו לעורר דיון פנימי ומשפחתי בנושא החינוך בבית ואחריות ההורים מול הילד ומול החברה. מקווה שהוא יתרום להעלאת הנושא למודעות ולחיזוק ההורים שמוכנים ללכת עם הלב. תיהנו!

מאמר 11: ילדי החופש, מובילי השינוי

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: נובמבר 2012
מזה תקופה ארוכה אנו נתקלים בהופעה של ילדים אשר שונים מהסביבה, ילדים רגישים במיוחד בנפש ובגוף. הרגישות בנפש מתבטאת ברגישות לכל ניואנס בקול של האדם שמולם ובהתנהגות של האנשים סביבם, הם נפגעים בקלות ומרגישים במדויק את האחר. הרגישות בגוף מתבטאת ברגישות לריחות, מגע של הבגד בגוף, טעמים ועוד.

מאמר 10: עולם בשינוי – להיות שונה זו אינה לקות אלא איכות

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוקטובר 2012
בשנים האחרונות אנו עדים להתרבות בני אדם מסוג חדש, הנתפשים ברוב המקרים כחריגים ובעלי לקויות. אנשים אלו מביאים איתם אפשרויות חדשות ואיכויות חשובות לעולם – אלו הם אנשי השינוי והחופש, המבשרים את העתיד.

מאמר 9: נפש האדם, בין רוח וחומר

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ספטמבר 2012
במהלך עבודתי אני נתקלת בתפיסות והתייחסויות שונות לנפש האדם. את המידע שאני כותבתכאן אספתי מתוך כתבים שונים וגם מתוך חוויותי שלי בעולם, כאדם וכמטפלת. זוהי הדרך בהאני רואה את הנפש ובה אני ניגשת לטיפול באנשים.

מאמר 8: התפתחות האינדיבידואל והשפעתו על מצב הזוגיות בעולם

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אוגוסט 2012
תהליך האינדיבידואליזציה שעוברת האנושות משנה את חיינו במובנים רבים. כתוצאה מהולדת האינדיבידואל, תבניות חברתיות רבות משתנות ונאלצות להתאים את עצמן למבנה החדש של האדם: הורים ובתי הספר מתמודדים עם ילדים אינדיבידואלים, מקומות עבודה מתמודדים עם עובדים אינדיבידואלים... כחלק מהותי מתהליך השינוי החברתי שמתחולל, צריך גם מבנה הזוגיות להתאים את עצמו לאדם החדש, כאשר בתוך הזוגיות חיים עכשיו שני

מאמר 7: ריפוי הנפש באהבה

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: יולי 2012
הנפש היא מנגנון שמכיל את כל מה שנצטרך בחיים: כוחות, אין סוף איכויות שאפשריות לנו להיות, ויכולות ריפוי עצומות. הנפש היא המנגנון וכוח הריפוי שלה גם יחד. היא מכילה את הדברים עצמם וגם את האפשרות שלהם להשתנות במצבים שונים. 

מאמר 5: "המפגש הפנימי-כלי להסרת חסימות רגשיות"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: מאי 2012
פעמים רבות ברור לנו שמשהו בחיים שלנו לא מתאים לנו או שאיננו מצליחים להשיג משהו שחשוב לנו. לפעמים אנחנו מרגישים שהחיים שלנו תקועים, שמשהו קרה ואנחנו לא מצליחים להתקדם הלאה: יחסים שעושים לנו רע ואנחנו לא משנים שם דבר, רצון לזוגיות שלא מתגשם, עבודה שאיננו אוהבים ואנו נשארים שם, קושי עם ילד שאיננו מצליחים לרפא, חרדה כלשהיא שחוסמת את דרכנו, חלום שתקוע, הגשמה שלא מתקדמת ועוד.

מאמר 4: "קלפי סגולה – Medicine Cards, והשימוש בהם לתהליכי התפתחות"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: אפריל 2012
קלפי הסגולה נקראים במקור Medicine Cards.הקלפים נוצרו מתוך התרבות והידע האינדיאני. על הקלפים מצוירים בעלי חיים המתגוררים בצפון אמריקה וגם סמלים הקשורים לנושא. הם משמשים לאבחון ולריפוי מצבים רגשיים

מאמר 3: תקשורת מאפשרת בזוגיות ו"דו שיח Win Win"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2012
התקשורת היא אבן בניין הכרחית בזוגיות. בלעדיה פועלים בני הזוג כל אחד בדרכו הוא וללא יכולת העברת מידע ותיאום. התקשורת היא מפתח מרכזי באיכות הזוגיות. מדהים לגלות כמה זוגות ישנם שהתקשורת ביניהם בעייתית. עבור זוגות רבים בעיית התקשורת הגיע גם למצב של היווצרות נתק בין בני הזוג...

מאמר 2: השיטה "זוגיות הרמונית"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2011
בעבר כאשר ההישרדות (אוכל, קורת גג ובריאות) הייתה מטרת החיים, הזוגיות בגרסתה דאז ענתה על צרכים אלה. היום אנו מבקשים איכות חיים נוספת, ובנוסף לדרישות ההישרדות שהיו אנו מבקשים גם את המרחב שלנו להגשמה עצמית. כדי להגיע למטרה זו יש להרחיב ולשנות את תפיסת הזוגיות שלנו....

מאמר 1: "הישתנות הזוגיות בעולם"

מאת: איריס סובינסקי   , תאריך: ינואר 2011
אחד המאפיינים הבעייתיים של החברה המודרנית הוא אחוז גבוה מאד (עשרות אחוזים) של זוגות שמתגרשים, בנוסף לרבים אחרים החיים ללא קשר אמיתי בין בני הזוג. בפועל, כמות הזוגות שמצליחים לקיים זוגיות טובה אינה גבוהה יחסית לכלל האוכלוסייה..."מאמרים מומלצים נוספים"