התפתחות

מאמרים

על הקורונה ההתכנסות פנימה ושינוי הרגלים

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אפריל 2020
הקורונה שינתה לנו את החיים, החזירה אותנו הביתה, וסגרה אותנו בבתים עם האנשים הכי יקרים לנו ועם עצמנו. הקורונה לקחה מאיתנו את רוב הדברים שמילאו את הזמן שלנו והיא מאפשרת לנו לבחור מחדש מה לעשות עם עצמנו, עם החיים שלנו ועם הזמן שלנו. הקורונה, אם כן, מייצרת לנו מרחב חדש. היא מפגישה אותנו עם עצמנו. היא נותנת לנו זמן לא לעשות – פשוט להיות. כל כך הרבה אנשים מנסים במשך שנים לתרגל נוכחות, להיות בהווה, והנה באה הקורונה ופשוט מאפשרת את זה. מה שמשך אותנו קודם החוצה, כרגע לא קיים.

אימון מעמקים – לחיות מתוך האמת הפנימית שלנו

קטגוריות: אדם רגיש מאוד,  התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: מרץ 2020
כשאני עובדת בשיטה "אימון מעמקים" האדם שעבורו מתבצע התהליך – "המתאמן" – נמצא בהכרה מלאה והוא שותף מלא בכל מה שקורה. המתאמן ואני ביחד חושפים חלקים של התת-מודע שלו ועוזרים למודע שלו להתחבר אליהם. הנפש, שהיא מקור הרגשות שלנו, גם היא שותפה מלאה וקובעת את קצב התהליך לפי מה שנכון למתאמן באותו הזמן. אופן העבודה הזה מאפשר לנו: לעזור לכל חלק בתת-מודע לשפר את התפקוד שלו, וכן לחזק ולייעל את הקשר בין חלקי התת-מודע לבין עצמם ואת הקשר בין התת-מודע למודע.

הולדת האינדיבידואליות | באתר של מכון ויצמן

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ינואר 2020
המאמר פורסם בירחון "שירת המדע" של מכון ויצמן (כדי להגיע אליו צריך לגלול לעמוד 182).
נקודת המוצא של הפסיכוסופיה היא היכולת ליצור פרספקטיבה והתבוננות ישירה בין מרכז התודﬠה (האני) ובין תופﬠות הנפש, כגון רגשות, תחושות וחוויות בזמן התרחשותן. ﬠל בסיס הפרספקטיבה הזאת, התבוננות ישירה בתהליכי הנפש הופכת לאפשרית.

מבט אישי על ה”אני” בראי האנתרופוסופיה וחוויית ה”אני”

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ינואר 2020
במאמר זה אשתמש במושג ה"אני", על פי האופן שבו אני מבינה את הגותו של שטיינר בנושא זה, ואעסוק גם בהשלכות שקשורות להתרחבות האני בחיינו ובעולם שמחוץ לנו ובאופן שבו אני מזהה את חוויית האני.

יחסי השפע ואנרגיית החיים או אתגר ניהול השפע

קטגוריות: התפתחות,  ניהול אנרגיית חיים,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אוקטובר 2019
על מה אנחנו חושבים כשעולה המושג "שפע"? לכל אדם, מן הסתם, יש הגדרה משלו לעניין, על פי מה שהיה מבקש לעצמו. שפע, אם כן, הוא בעיקר סוג של חוויית חיים של אדם מסוים. תחושה שהיא תגובה למה שנמצא בחיים שלנו שמשולב בתפיסת עולם מתאימה.

ניהול פגיעות בזוגיות ובכלל

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אפריל 2019
פגיעה קורית כאשר אדם עושה או אומר לנו משהו שגורם לנו סבל או כאב. כשאנו נפגעים ממישהו אחר, כמעט מתבקש להגיד "איי", כאילו קיבלנו מכה או כשמשהו מסנוור אותנו. פעמים רבות הפגיעה מפתיעה אותנו, היא משהו שלא ציפינו לו. פעמים אחרות, דווקא העובדה שאנחנו יודעים שזה עלול לקרות מגבירה את הכאב.

הריתמוסים שומרים עלינו

קטגוריות: התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: יולי 2018
ריתמוסים הינם תופעות והתנהגויות שחוזרים על עצמם בחיינו. כאשר יש ריתמוסים בעולמנו הם תומכים בנו ומחזקים אותנו, ולכן כדאי להבין את השפעתם עלינו. יש ריתמוסים אשר שלובים בחיינו ללא קשר ישיר אלינו ואנו נהנים מהם מבלי משים; ריתמוסים אחרים אנו בוחרים וכך מייצרים אותם למען עצמנו באופן שמתאים לנו.

הפחד כמצפן

קטגוריות: התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אפריל 2018
הפחד הוא אחד הרגשות שרוב האנשים לא אוהבים ובדרך כלל יימנעו מלחוות אותו. הרבה אנשים בעצם פשוט פוחדים מהפחד. הוא מופיע בחיינו שוב ושוב ללא בקשת רשות. הוא לא נעים לנו, הרבה אנשים לא מבינים את משמעותו ולא יודעים איך להיפטר ממנו. פעמים רבות גם נחוש שהפחד בעצם מגביל אותנו או אף מקפיא אותנו וחוסם לנו את הדרך.

התמודדות עם כעס של אחרים

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ינואר 2018
במאמר זה אני דנה בכעס, ליתר דיוק באספקט מסוים שלו. הכעס הוא רגש אשר בתרבות שלנו נהוג לנסות להעלים, לפייס או להדחיק אותו. במאמר זה אני פוסעת בעקבות ד"ר רודולף שטיינר, יוצר האנתרופוסופיה, אשר ראה בכעס גורם חיובי, שקשור בלמידה ובהתפתחות.

התנהלות אנרגיית החיים בתהליכי התפתחות נפשיים

קטגוריות: התפתחות,  ניהול אנרגיית חיים,  פתיחת חסימות רגשיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אוקטובר 2017
תהליכי התפתחות בחיים מתרחשים באופן טבעי, בלי שניזום אותם באופן מודע, וגם במהלכם של תהליכים אלה, כמו בכל פעולה שאנו עושים, אנו משתמשים באנרגיית חיים.

נזקי התרבות הפטריארכלית לגברים

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,  יחסי גברים נשים,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ינואר 2017
במבט מבחוץ, נראה לנו שהתרבות הפטריארכלית, התרבות שבה הגברים שלטו בנשים ולנשים לא היו זכויות או דרך לשמור על זכויותיהן, פגעה רק בנשים. הדבר הזה רחוק מלהיות נכון.

זוגיות של שני אינדיבידואלים חופשיים

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: מרץ 2013
כולנו היום יכולים להיות אינדיבידואלים. "להיות אינדיבידואל" משמעו להיות מי שאני: להיות אוסף התכונות והאיכויות שיש בי ולתת להן מקום. בנוסף לתכונות ולאיכויות יש בי (האינדיבידואל) גם רגשות, מחשבות ודפוסים; להיות אינדיבידואל אומר להקשיב לרגשות, למחשבות ולצרכים שלנו ולחיות בדרך שתכבד אותם, כי הם חלק מאתנו. 

עולם בשינוי – להיות שונה זו אינה לקות אלא איכות

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,  ילדים,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אוקטובר 2012
בשנים האחרונות אנו עדים להתרבות בני אדם מסוג חדש, הנתפשים ברוב המקרים כחריגים ובעלי לקויות. אנשים אלו מביאים איתם אפשרויות חדשות ואיכויות חשובות לעולם – אלו הם אנשי השינוי והחופש, המבשרים את העתיד.

נפש האדם, בין רוח וחומר

קטגוריות: התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ספטמבר 2012
במהלך עבודתי אני נתקלת בתפיסות והתייחסויות שונות לנפש האדם. את המידע שאני כותבתכאן אספתי מתוך כתבים שונים וגם מתוך חוויותי שלי בעולם, כאדם וכמטפלת. זוהי הדרך בהאני רואה את הנפש ובה אני ניגשת לטיפול באנשים.

לחיות בזוגיות הרמונית

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אוגוסט 2012
פעמים רבות שואלים אותי, מה יהיה כשנהיה בזוגיות הרמונית. השאלה מגיעה מתוךהיכרות עם מצב הזוגיות לפני השינוי ומתוך הפחד לשחרר תפיסות עולם והרגלים שנמצאיםבזוגיות כפי שאנחנו מכירים אותה.

התפתחות האינדיבידואל והשפעתו על מצב הזוגיות בעולם

קטגוריות: התפתחות,  חברה ושינוי,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אוגוסט 2012
תהליך האינדיבידואליזציה שעוברת האנושות משנה את חיינו במובנים רבים. כתוצאה מהולדת האינדיבידואל, תבניות חברתיות רבות משתנות ונאלצות להתאים את עצמן למבנה החדש של האדם: הורים ובתי הספר מתמודדים עם ילדים אינדיבידואלים, מקומות עבודה מתמודדים עם עובדים אינדיבידואלים... כחלק מהותי מתהליך השינוי החברתי שמתחולל, צריך גם מבנה הזוגיות להתאים את עצמו לאדם החדש, כאשר בתוך הזוגיות חיים עכשיו שני

ריפוי הנפש באהבה

קטגוריות: התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: יולי 2012
הנפש היא מנגנון שמכיל את כל מה שנצטרך בחיים: כוחות, אין סוף איכויות שאפשריות לנו להיות, ויכולות ריפוי עצומות. הנפש היא המנגנון וכוח הריפוי שלה גם יחד. היא מכילה את הדברים עצמם וגם את האפשרות שלהם להשתנות במצבים שונים. 

“המפגש הפנימי-כלי להסרת חסימות רגשיות”

קטגוריות: התפתחות,  פתיחת חסימות רגשיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: מאי 2012
פעמים רבות ברור לנו שמשהו בחיים שלנו לא מתאים לנו או שאיננו מצליחים להשיג משהו שחשוב לנו. לפעמים אנחנו מרגישים שהחיים שלנו תקועים, שמשהו קרה ואנחנו לא מצליחים להתקדם הלאה: יחסים שעושים לנו רע ואנחנו לא משנים שם דבר, רצון לזוגיות שלא מתגשם, עבודה שאיננו אוהבים ואנו נשארים שם, קושי עם ילד שאיננו מצליחים לרפא, חרדה כלשהיא שחוסמת את דרכנו, חלום שתקוע, הגשמה שלא מתקדמת ועוד.

“קלפי סגולה – Medicine Cards, והשימוש בהם לתהליכי התפתחות”

קטגוריות: התפתחות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: אפריל 2012
קלפי הסגולה נקראים במקור Medicine Cards.הקלפים נוצרו מתוך התרבות והידע האינדיאני. על הקלפים מצוירים בעלי חיים המתגוררים בצפון אמריקה וגם סמלים הקשורים לנושא. הם משמשים לאבחון ולריפוי מצבים רגשיים

תקשורת מאפשרת בזוגיות ו”דו שיח Win Win”

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: ינואר 2012
התקשורת היא אבן בניין הכרחית בזוגיות. בלעדיה פועלים בני הזוג כל אחד בדרכו הוא וללא יכולת העברת מידע ותיאום. התקשורת היא מפתח מרכזי באיכות הזוגיות. מדהים לגלות כמה זוגות ישנם שהתקשורת ביניהם בעייתית. עבור זוגות רבים בעיית התקשורת הגיע גם למצב של היווצרות נתק בין בני הזוג...

הפן הגברי והפן הנשי והשפעתם על הזוגיות

קטגוריות: התפתחות,  זוגיות,   מאת: איריס סובינסקי   תאריך: מאי 2011
שניים מן הארכיטיפים בתוכנו הם הגברי והנשי. הם נמצאים בכל אחד מאתנו גברים ונשים ומקיימים ביניהם מערכת יחסים בתוכנו. מערכת היחסים הזו נקבעת בילדות שלנו (הטבעה) וקובעת את מערכת היחסים הפנימית שלנו ואת תפיסות העולם שלנו לגבי מערכת היחסים האפשרית לזוגיות. מתוך הדברים הללו תיווצר מערכת היחסים שלנו עם בן- הזוג שלנו.