"מתנת התרפיה"

ארווין יאלום, מחבר הספר "מתנת התרפיה", כתב ספרים רבים וטובים, כמו "כשניטשה בכה", "תליין האהבה", "הריפוי של שופנהאואר" ועוד. רבים מהם קראתי ואהבתי, כולם סיפורים על טיפול, ריפוי ומערכות יחסים, שכתובים באהבה רבה ובחמלה המורגשת בכל ספריו.

הספר "מתנת התרפיה" הוא האחרון שקראתי בין ספריו והוא, בעיניי, יותר מספר. הקריאה בספר נותנת תחושה של שיחה בין יאלום ובין הקורא. שיחה מלאה תובנות על תהליכי טיפול, על יחסים ועל הקשר שלנו לעולם. השיחה אמנם מתחילה בין הסופר ובינינו, אך היא מעוררת גם שיחה בינינו לבין עצמנו בנושאים רבים.

העובדה שהספר מתאר יחסי מטפל-מטופל אינה בהכרח המקום היחיד שמתאים לשאלות שהוא מעלה. חלק גדול מהשאלות ניתן להחיל גם על מערכות יחסים אחרות שלנו והספר יכול לעניין גם אנשים שאינם מתחום הטיפול.

הפרקים בספר קצרים וכל אחד מהם מעודד את הקורא לחשוב על הנושא שבו מדובר, לבדוק היכן הוא מול אותו נושא והיכן הוא רוצה להיות. הקריאה בספר חידדה לי שאלות שכבר עסקתי בהן לבדיקה חוזרת וחדשות שעדיין לא שאלתי את עצמי.

זהו ספר על טיפול ועם זאת הוא כתוב בקלילות ובהומור ונעים לקרוא בו.

ארווין יאלום:

"אני מכוון את הספר למטפלים. זה אמור להיות מעין מכתב לפסיכותרפיסטים, אבל גם לאנשים שפשוט מתעניינים בנושא או פציינטים. רבים מהאנשים שהיו בטיפול מתעניינים ב'מאחורי הקלעים' של התרפיה.

"בכלל, רוב האנשים חושבים על עצמם: למה הם מרגישים כמו שהם מרגישים, איך נהיו האנשים שהם, למה כל כך קשה במערכות יחסים. אנחנו חיים בתרבות שמעודדת אותנו לבחון את עצמנו, ולהבין את עצמנו טוב יותר. אני חושב שזה עושה טוב לפתוח את אחורי הקלעים עבור כולם. אני חושב שזה דומה לגישה בישראל, בה יש מטפלים שיותר פתוחים וקרובים למטופלים שלהם".

לדעתי, זהו ספר שעוזר לנו לייצר תהליך התפתחות. אתם מוזמנים לקרוא וליהנות מהרעיונות שהוא מעלה.

קריאה מהנה!