ריפוי הנפש באהבה

מאת: איריס סובינסקי, יוצרת השיטה "זוגיות הרמונית", ומנחת סדנאות בשיטה

הקדמה

הנפש היא מנגנון שמכיל את כל מה שנצטרך בחיים: כוחות, אין סוף איכויות שאפשריות לנו להיות, ויכולות ריפוי עצומות.
הנפש היא המנגנון וכוח הריפוי שלה גם יחד. היא מכילה את הדברים עצמם וגם את האפשרות שלהם להשתנות במצבים שונים.
הנפש מדברת דרך הרגשות ומבינה דרך בקשות וכוונה. הנפש מרפאה עם הנשימה.
את המידע שבמאמר הזה אספתי דרך חקירה עצמית של מה שעברתי וחקירה שעשיתי בתהליכי הריפוי שליוויתי, את חלקו מצאתי גם בספרים.

מבנה הנפש

הנפש היא אנרגיה שנמצאת בתוכנו והיא פועלת בנו ומייצרת את הכיוונון של החומרים הכימיים בגוף. החיבור גוף נפש הוא בעצם היכולת של הנפש לפעול בתוך הגוף ולהעביר לנו את המסרים שלה דרך הרגשות וגם דרך הגוף הפיזי.
לפי דר' יונג הנפש בנויה ממספר ישויות שלכל אחת תפקיד משלה ואיכות שאותה היא מוסיפה לחיינו. האופן שבו אציג את הישויות הללו הינו פרי הניסיון והתובנות שלי.

בין הישויות שבנפש נמצאות:

  •  הילד הפנימי, מביא את הקלילות, הסקרנות, המשחק והתמימות
  • הזקנה החכמה, מביאה את חוכמת החיים
  • האגו, שומר על ההישרדות שלנו בעולם
  • החלק הנשי, מכילה את האיכויות הרוחיות שלנו, מחברת אותנו לחזון, לחלימה ולריפוי הפנימי ומייצגת את הקשר שלנו לעצמנו
  • החלק הגברי, מכיל את החיבור לגוף ולעולם החומר ואת יכולות ההגשמה של החזון במציאות, ומייצג את הקשר שלנו לעולם הרגשות

הרגשות

הנפש "מדברת" בעזרת הרגשות, לכן הרגשות הם שליחים של הנפש (ניתן למצוא על כך מידע גם בספר "מטמורפוזות של חיי הנפש" מאת דר' שטיינר, אבי האנטרופוסופיה).
מכיוון שהנפש היא חלק מאתנו והרגשות הן שליחיה, כמובן שהם כולם בעדנו. אני כותבת זאת מפני שכשכואב או עצוב או כל רגש אחר מגיע, קשה לנו לראות את זה שהכול בעבורנו וכדי לעזור לנו. הרגש מאפשר לנו לדעת אם משהו טוב לנו כמו שהוא או לא.
בואו נדמיין  ילד קטן שמקבל כוויה כשהוא נוגע בתנור. הנגיעה בתנור שורפת לו את העור, אומנם זה כואב, אך כך הוא לומד לא לגעת בתנור החם.  ילד ללא היכולת להרגיש שם את הכאב  ויש תופעה כזו, כיצד ילמד מה לא נכון לו, או מסוכן בעבורו? באותה דרך, בעזרת הרגשות שלנו, הנפש עוזרת לנו  לדעת היכן להמשיך והיכן לסגת.

להלן מספר רגשות והשליחות שלהם עבורנו:

השליחות של הפחד היא לאסוף אותנו כששכחנו את הדרך. כאשר אנו מרגישים פחד, ישר אנו מרגישים היכן איננו רוצים להיות, זוהי תזכורת. אפשר לקחת את הפחד ולבדוק מה אנחנו כן רוצים ולבקש את זה. הבקשה הזו היא מסר לנפש, תובילי אותנו למקום שביקשנו.
השליחות של הכאב היא לומר לנו שאנחנו במקום שלא נכון לנו להיות בו או לא מתנהגים באופן שיביא לנו את הטוב שמגיע לנו ואנו לא עושים את מה שצריך כדי לקדם את החיים שלנו למקום מתאים לנו.

השליחות של הכעס היא להראות לנו שאנו לא מקשיבים לרגש קשה (למשל כאב). תפקידו של הרגש הקשה הוא לומר לנו שאנחנו לא במקום הנכון שלנו, כשאנחנו לא מקשיבים לו אנו מפספסים מידע חשוב עבורנו. תארו לעצמכם מה יקרה אם נתעלם מהכאב של הכוויה ולא נזיז את היד מהאש. הכעס פורץ החוצה כדי שנראה בחוץ את מה שלא הסכמנו להרגיש בפנים.

השליחות של חוסר האונים היא לומר לנו שהדרך שניסינו ללכת בה חסומה עבורנו. כדי להמשיך בחיים אנו צריכים לפתוח בתוכנו איכויות חדשות ובעזרתם תפתח לנו דרך חדשה. פתיחת איכויות אפשרית בעזרת תהליכי הריפוי של הנפש.
בעולם המערבי דוכא הרגש, בעצם כיבינו את ההדרכה הפנימית שאמורה להגן עלינו ואנו מסתובבים כעיוורים. תארו לעצמכם מה קורה בנפש שמנסה להגן עלינו וחווה אותנו אטומים למסרים ממנה. האם יש קשר בין מצב כזה ובין ריבוי של מצבים נפשיים קשים כמו דיכאון וחרדה?

האיכויות שלנו

בנפש נמצא מאגר אינסופי של כל האיכויות שיכולות להיות באדם. האיכויות הן כל היכולות הנפשיות: היצירתיות, האהבה, הגמישות, ההכלה, השותפות, הנפרדות, החופש, השקט, הנוכחות, הזעם, השמחה, ההקשבה, המלאות, השיתוף, האינטימיות ועוד אינסוף של דברים שאנו יכולים להרגיש או להיות במצבים שונים.
כל איכות ואיכות פתוחה או סגורה ברמה מסוימת. לכל אחד יש את היכולת לפתוח כל אחת מן האיכויות הללו או לסגור אותם. במשך החיים וחוויות קשות גם מן הילדות וגם אחר-כך נסגרות חלק מן האיכויות הללו. במקום שאנו זקוקים להן והן אינן זמינות לנו נחוש חוסר אונים וכאב. בתהליכי הריפוי שאנו עושים במשך החיים אנו פותחים את האיכויות הללו. השיעורים שאנו מקבלים באים כדי לעזור לנו לפתוח בתוכנו את האיכויות הללו ולשנות את תפיסת העולם שלנו בנושא שקשור לאיכות מסוימת אחת או יותר. ככל שיותר איכויות בתוכנו יפתחו, כך יפתחו לפנינו יותר אפשרויות פעולה ותתעצם חווית החופש שלנו.

ריפוי הנפש

את הנפש מרפאה הנפש עצמה. חשיבה גם אם אינסופית לא יכולה לרפא את הנפש. כדי לרפא את הנפש עלינו להרגיש את הרגשות שאנו חווים ולבקש את מה שאנו רוצים. הנפש תפתח את האיכויות המתאימות בתוכנו בהתאם לבקשה וזאת בתנאי שהמוח והחשיבה ישחררו אותה לעשות כך. את התהליך אנו מפעילים ע"י ההסכמה להרגיש וע"י נשימה עמוקה לבטן התחתונה.

הנשימה העמוקה משחררת את הנפש להפעיל את תהליך הריפוי. ועצירת המחשבות וההתרכזות ברגש מאפשרת לנפש את חופש הפעולה של הריפוי.
דבר נוסף המחזק את הריפוי של הנפש היא ההכלה. ההכלה היא שחרור של המרחב הפנימי בו פועלת הנפש לריפוי. אנו צריכים להכיל את הרגשות שלנו כדי שנוכל להירפא. אנו יכולים להכיל מישהו אחר (ללא מילים, רק בנשימה) כדי לתמוך בתהליך הריפוי שהנפש שלו עושה עבורו. זוהי בעצם העזרה המרכזית שאנו יכולים לתת לאחר בתהליכי הריפוי של הנפש שלו.

יחסים בין הגופים השונים שלנו

בשיטות שונות נראה התייחסות אל האדם כבנוי מרבדים שונים. חלקם הם:
• הגוף הפיזי  אותו אנו מכירים
• הרובד הנפשי עליו אנו מדברים במאמר הזה
• המודעות, החלק שעובד עם המוח והחשיבה
• ועוד אחרים.
המוח, כפי שכבר נאמר, אינו יכול לרפא את נפש,  אך הוא כן יכול להתערב בעזרת מחשבות ולעכב את הריפוי של הנפש. בנוסף
מכיוון שהשינוי ברובד הרגשי קורה ללא התערבות המוח, לוקח למוח זמן להבין שהיה שינוי, ולצור התנהגות שונה ולהתאים את החשיבה למצב החדש. למזלנו שינוי רגשי אמיתי חזק מן המוח והמוח הוא זה שישתנה.
הגוף הפיזי
• משמעות המושג "גוף -נפש" היא שמצב הנפש הוא גורם משפיעה על מצב הגוף, התפקוד שלו, הבריאות שלו
ושחרור חומרים כימיים במוח
• גם הגוף הפיזי יגיב לריפוי של הנפש, אך בקצב יותר איטי ולפעמים אף בתופעות של התנקות כמו
שלשול, נזלת וכו'.

ריפוי בעזרת בקשות

שיתוף פעולה של הנפש והמודעות בתהליך הריפוי של הנפש הוא יצירת בקשה מדויקת (במודע וברגש יחדיו) שתשמש את הנפש כמצפן לריפוי הנדרש. לדוגמא, אני מבקש למצוא את מה שאני רוצה ללמוד, בקלות ובהנאה. אני מבקש לרפא את הכאב שבתוכי.
בעבודה עם פחדים ניתן למצוא מהו הפחד, מה ההיפך ממנו (מה אנחנו רוצים במקום מה לא) ולצור בקשה הפוכה מהפחד.  פעולה כזו תצור ריפוי בנפש ותפתח לנו דרכי פעולה שהיו סגורות עבורנו, למשל, עבור הפחד "אני מפחד לאבד את בן זוגי" הדבר ההפוך הוא "אני רוצה שהקשר עם בן זוגי ימשיך" והבקשה יכולה להיות "אני מבקש לשפר את היחסים עם בן זוגי בקלות ובטוב".

שיטות ריפוי נוספות

ישנם כלים רבים לעבודה עם הנפש, חלקם אישים וחלקם בעזרת מטפלים שמלווים את האדם בתהליך.
בנוסף  ישנם כלים נוספים שפיתחתי. את הכלים הללו ניתן ללמוד ולהיעזר בהם בטיפול או אימון:

  • היחסים בין הפן הגברי והנשי הפנימיים וריפוי מערכת היחסים  ביניהם נלמדים בשיטת ה"זוגיות ההרמונית",בסדנאות, אימון ואימון זוגי או מסלול הכשרה למאמני, מגשרים ומטפלים בשיטה.
  • בסדנאות של תקשורת הרמונית ניתן ללמוד לפגוש את הקולות הפנימיים שלנו, לזהות את הצרכים הבסיסייםשלנו וללמוד לפעול ביחד עם הנפש שלנו בשיתוף פעולה למילוי הצרכים שלנו.
  • בשיטת ה"מפגש פנימי", ניתן לפגוש את החלקים הפנימיים שבנפש ולפתוח איכויות סגורות במפגש חד פעמי .

פרטים נוספים על הפעילויות הנ"ל ניתן למצוא באתר של "בית זוגיות וחיים הרמוניים"  https://www.iris-sovinsky.com.
לשאלות נוספות ניתן לפנות אלי דרך האתר, במייל ל- harmony@iris-sovinsky.com  או ישירות לטלפון 054-4235787 .


קטגוריות: התפתחות,